Hampden Estate HLCF Classic Overproof a jeho recenze

Hampden Estate HLCF Classic Overproof a jeho recenze

Hampden Estate HLCF Classic Overproof je rum, který rumovým nadšencům není třeba příliš představovat. Jedná se o jamajský rum, který dodává společnost Hampden Estate z jamajského Trelawny. Již mnoho let vyhledávají ti „znalí“ rumy značky Hampden pro jeji vysokou voltáž a také proto, že nejsou tyto rumy doslazovány. Na české scéně tento rum momentálně kraluje.

Možná se ptáte, proč nadšenci vyhledávají láhve značky Hampden z nezávislého stáčení? Proč nepodporují palírnu a nekupují si láhve přímo z palíren? Nejprve se podívejme, co přesně rum Hampden Estate HLCF Classic Overproof vlastně je.

Hampden Estate HLCF Classic Overproof

Hampden Estate HLCF Classic Overproof je první stařený rum, který vydává přímo společnost Hampden Estate. Až do vydání tohoto a „standardního“ lahvování v roce 2018 společnost Hampden Estate nevydala žádný stařený rum Hampden. Jejich jedinými dostupnými současnými láhvemi byl Hampden Rum Fire, což je nestařený bílý overproof a Rum Fire Gold, což je tentýž nestařený rum zředěný na 40 % ABV a s kapkou karamelového barviva, aby byl „zlatý“.

Rum Hampden Estate Overproof, jak jsem pochopil (prosím, aby mě někdo, kdo má více informací, opravil do komentáře, pokud se mýlím), bude průběžně vydáván a doplňován. Myslím jako třeba R L Seale’s 10 Year Old nebo Havana Club 7. Toto a standardní lahvování bude k dispozici všem zákazníkům.

V důsledku toho Hampden Estate HLCF Classic Overproof není rum z jednoho sudu nebo rum, který se Hampden Estate bude snažit replikovat. Současné ročníky jsou směsí rumů z roku 2010. Je zřejmé, že postupem času se to bude ročník posouvat, ale chuťový profil, který určil Vivian Wisdom Master Distiller společnosti Hampden Estate, zůstane stejný/podobný. 

Všechny rumy ve směsi jsou z kotlíkové destilace. Rumy zrály téměř 8 let výhradně v Trelawny na Jamajce. Na zadní straně lahve odhadují, že to odpovídá 25 letům evropského zrání. Vezměte prosím na vědomí, že to není vědecký údaj. Obsah alkoholu v rumu Overproof je 60 %, takže se jedná o docela silné pití.

V současné době vás rum Hampden Estate HLCF Classic Overproof vyjde na cca 2100 Kč. Nadšenci čekali, až karibské palírny začnou nabízet své vlastní produkty. V posledních několika letech se například společnosti Saint Lucia Distillers, Worthy Park a Foursquare opravdu snaží prosadit své vlastní značkové rumy. Nutno dodat, že s velkým úspěchem! Hampden je toho důkazem.

Láhev rumu

Z hlediska prezentace je patrný vliv značky Velier. Používají stejné lahve, v jakých najdete Velier Caroni a Demerara. Etikety jsou o něco barevnější a jsou mnohem méně „sterilní“ než etikety Habitation Velier. Jsou barevnější, ale stejně informativní. Na přední a zadní etiketě se dozvíte vše o bohaté historii Hampden Estate/Trelawny a dozvíte se i některé podrobnosti o obsahu v lahvi.

Rum ve sklenici

Ve sklenici má Hampden Estate HLCF Classic Overproof zlatavou až tmavě hnědou barvu. Barva je to hodně povedená a baví mě hrát si se skleničkou proti světlu.

Hampden Estate HLCF Classic Overproof skladem a navíc dnes 18.5.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Vůně rumu

Vůně tohoto rumu je mnohem jemnější než u jiných rumů s podobným obsahem alkoholu. Cítím v něm mnohem více dubových a dřevitých tónů. Mléčná čokoláda, kakao, nádech karamelu a trochu čaje.

Další čichání k rumové skleničce odhaluje trochu víc čaje, banánů a ke konci lehce ostrý alkoholový tón. 

Chuť rumu

Přecházím k degustaci a přiznám se, že z 60% mám docela respekt. Mé obavy jsou ale zbytečné, pokud už máte něco nadegustováno, tak vás ani 60% nerozhází. Rum mi přijde ještě víc „suchý“, než třeba Appleton Signature.

Tropické zrání je opět velmi patrné – je znát poměrně hodně dubu, ale doplňuje ho opravdu pěkná váha chutně kořeněných tónů – zázvor, skořice a trocha vanilky ale opravdu jen decentně.

Ve středním patře dominuje lehce nahořklý banán a lehce lze cítit také tóny ananasu.

Závěr je potom opravdu příjemný a dost hřejivý. Dokonce i při plných 60 % obsahu alkoholu je to moc fajn pití a rum nijak zvlášť „nekope“. Jedná se o poměrně pikantně chutnající rum. Jsou v něm cítit ovocné tóny, které ho vyvažují a zabraňují tomu, aby byl příliš hořký nebo aby připomínal whisky. 

Zkoušel jsem do rumu přidat i pár kapek vody tak, jak to dělají občas milovníci whisky. Rum je i potom velmi dobře pitelný a řekl bych, že některé jeho chutě se ještě víc rozvinou.

Závěr

Hampden Estate HLCF Classic Overproof je opravdu dobře vyvážený, krásně sestavený rum. S obsahem 60 % by měl uspokojit touhu každého, kdo touží po rumu „Cask Strength“. Také jeho cena 2100 Kč je konkurenceschopná vedle cen konkurenčních láhví. Tak trochu mám černé svědomí z toho, že jsem také naskočil na vlnu trendu a Hampden mě okouzlil ale je to opravdu hodně povedený rum.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *