Recenze rumu Diplomatico Hacienda Saruro

Diplomatico Hacienda Saruro je stařený rumový likér vyráběný společností Distilerias Unidas, S.A. Pokud vám tato konkrétní lihovarnická společnost nejde z hlavy a pořád marně přemýšlíte, kde jste ten pojem už slyšeli, stačí si vzpomenout na rum Diplomatico. Přesně tak, lidé, kteří nám přinesli skvělé rumy Diplomatico, jsou zodpovědní také za likér Hacienda Saruro.

Zrající rumový likér

Pokud vás zajímá, co že to má být, ten zrající rumový likér, pak vám jako další doporučuji vzpomenout si na Drambuie. Drambuie je skotský likér s medovou příchutí, který se vyrábí ze stařené sladové whisky, vřesu, medu a směsi bylinek a koření. To, co je Drambuie pro skotskou whisky, může být Hacienda Saruro pro rum.

První vzorek tohoto elixíru jsem ochutnal před více než dvěma roky na degustaci, na kterou jsem původně ani nechtěl jít. Konala se v místním klubu a nečekal jsem od ní nic závratného. Spíš jsem si říkal, že si dám Zacapu, pokecám s kamarády a půjdu domů – na lepší rumy. Opak byl ale pravdou a já se tehdy nestačil divit. Na degustaci byli všichni přítomní unešeni chutí a bohatostí tohoto jedinečného destilátu. V tuto chvíli lze tento rum celkem běžně sehnat v obchodech za celkem rozumnou cenu.

Láhev rumu

Hacienda Saruro přichází v unikátní láhvi, která je v ramenou užší než v základně – je zúžená a vůbec nepřipomíná láhev od rumu.  Láhev vypadá na mé poličce zvláštně elegantně a jediná moje skutečná výtka je poněkud drobného rázu. Touto výtkou jsou gumové zbytky, které zůstaly na červeném vršku poté, co jsem odstranil černou fólii pokrývající vršek. Tyhle zbytky gumy mě štvou pokaždé, když chci láhev otevřít.

Rum ve sklenici

Při nalití do sklenice si okamžitě uvědomíte sladkost, která tuto lihovinu rozhodně (alespoň v mé mysli) pevně řadí do oblasti likéru, nikoli rumu jako takového. Je sladký, ale zároveň velmi elegantní. Z rumové sklenice se line medová vůně s tóny dubového dřeva, které doprovází zdravá dávka vanilky. Nechybí ani vůně suchého ovoce, oříškové aroma a příchuť pupalkového pomeranče.

Na stěnách mé sklenice jsou patrné pěkně výrazné kapky, ale při vší té sladkosti, kterou tento likér oplývá, to není překvapivé. Likéry se často vyznačují výraznějšími „nohavicemi“ kvůli vyššímu obsahu cukru, který jim dodává sirupovitější konzistenci.

Chuť rumu

Chutná naprosto skvěle! V chuti se příjemně mísí medová sladkost s ostřejší dubovou tříslovinou a pod ní sedí spousta suchého ovoce, které chuť podporují. Cítím pěknou porci pomerančové chuti a také citrusovou kůru, která se nese doslova v proudech. Vanilka, lískové oříšky a mandle se také příjemně ozývají, i když ořechové chutě nejsou výrazné.

Diplomatico Hacienda Saruro skladem a navíc dnes 18.4.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Sladkost může být na někoho až moc vysoká, ale pokud k ní přistupujeme spíše jako k dezertnímu likéru než jako k rumu, pak pocity odpovídají mým očekáváním. A když se nápoj popíjí s ledem, je ještě lepší.

To, co Hacienda Saruro má, co jiné likéry nemají, je příjemný, dlouhý, teplý, trochu kořeněný dubový závěr. Chuť z patra přetrvává v hrdle, které cítí jemné pálení ještě dlouho po vypití sklenky.

Závěr

Přirovnání, které jsem uvedl v úvodu k Drambuie, je podle mého názoru velmi spravedlivé a odpovídající. Právě hloubka, kterou poskytuje zrání v dubu, oddělila Haciendu Saruro od ostatních rumových likérů, které jsem vyzkoušel. Je to naprostá lahůdka.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *