Recenze rumu Atlantico Gran Reserva 25y

Recenze rumu Atlantico Gran Reserva 25y

Rum Atlantico Gran Reserva 25y je destilát privátní značky vyráběný společností Oliver and Oliver pro Atlantico Rum. (Pokud jste o firmě Oliver and Oliver ještě neslyšeli, měl bych vám vysvětlit, že se jedná o nezávislého stáčeče rumu působícího v Dominikánské republice. Nakupují rum v sudech od velkých výrobců rumu a nechávají ho zrát pomocí systému zrání solera). Oliver a Oliver zřejmě dostali konkrétní chuťový profil, ke kterému se měli přiblížit, a pak ve spolupráci s týmem Atlantico vytvořili rum Atlantico Gran Reserva 25y prostřednictvím řady míchání a nesčetných ochutnávek a degustací. Och, taky byste chtěli být přitom? Výsledkem je rum zkonstruovaný tak, aby byl hladký a snadno se popíjel, přičemž ceny není nijak vysoká.

Láhev rumu

Rum Atlantico Gran Reserva 25y se dodává ve vysoké láhvi. Láhev je čirá, což ukazuje bohaté bronzové tóny rumu, a je tvarovaná tak, aby se snadno vešla na váš bar. Zadní etiketa láhve je poměrně úhledná, protože je na ní uveden certifikát o stáčení. Líbí se mi, že se láhev poněkud odlišuje od ostatních lahví rumu, které jsem viděl, a líbí se mi, že je láhev zazátkovaná. Nejsem však nadšený z poměrně jednoduché etikety, která nijak nevyčnívá mezi ostatními láhvemi. Nevěřím, že by mě přiměla k nákupu rumu, kdybych nevěděl, co kupuju. Osobně mám rád graficky bohaté etikety.

Rum ve sklenici

Nalil jsem si trochu rumu Atlantico Gran Reserva 25y do degustační sklenice a okamžitě mě přivítala sladká medová a máslová vůně. Když jsem sklenici naklonil a pomalu s ní otočil, abych pozoroval nožičky, které byly velmi silné a líně se sunuly doků, ze sklenice se dál linul med, karamel a máslový bonbón. Nechal jsem sklenici několik minut stát a vůně ze sklenice se stala bohatší a v rámci sladkého karamelu se začalo prosazovat vanilkové a dubové koření. Stejně tak se začal objevovat výrazný tón javorového sirupu.

Chuť rumu

Když jsem se poprvé napil rumu Atlantico Gran Reserva 25y, vzpomněl jsem si, že zástupci společnosti Atlantico, popisovali rum, který zkonstruovali, jako produkt, o kterém doufali, že si ho nový piják rumu velmi snadno vychutná, jakousi vstupní bránu k popíjení rumu pro nezasvěcené. Má být jemný a snadno se popíjí s chuťovým profilem, který vyhovuje široké škále chuťových buněk. V tomto ohledu se mu to daří na výbornou. V počáteční fázi je velmi jemný a sladké karamelové a medové tóny jistě ocení široká škála osob.

Atlantico Gran Reserva 25y skladem a navíc dnes 14.6.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Když jsem si se skleničkou dal na čas, začal jsem si v karamelové a medové chuti všímat příjemného dubového a pekařského koření. Vanilka je velmi zřejmá, stejně jako javor, který jsem zaznamenal v nose. Hlouběji jsem ucítil slabé ozvěny tabáku.

Vanilka a med mají poslední slovo v sirupovitě sladkém výstupu, který se poměrně rychle stává mazlavým. V dlouhém závěru se mísí nějaké dubové koření, ale sladkost je tak intenzivní, že mám pocit, že kdybych tento rum ochutnal naslepo, možná bych si ho spletl s likérem.

Závěr

Rum Atlantico Gran Reserva 25y je vynikající exkurzí na sladší stranu rumového chuťového profilu. Vlastně bych ho označil za dezertní rum určený k popíjení po dobrém jídle. Pro zkušeného rumového znalce je však rum možná trochu jednorozměrný. Sladkost má tendenci převládat nad dubovou chutí, pouze vanilka se drží proti přílivu karamelu a medu.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *