Recenze rumu Legendario Aňejo 9y

Recenze rumu Legendario Aňejo 9y

Když se řekne Legendario, tak si nejspíš každý vybaví onen přeslazený Legendario Elixir De Cuba 7y, který chutná po rozinkách a oblíbily si jej zejména dámy. Ale víte, že si můžete dopřát i jiný rum této značky? Tím je Legendario Ron Anejo. A jak že vlastně tento zajímavý rum chutná? To se dozvíte v této rumové recenzi. Takže se pohodlně usaďte, dejte si něco dobrého a začtěte se do následujících řádků.

Něco málo o značce

Jesus Lester Pomo (kubánský státní příslušník žijící ve Španělsku) je manažerem exportu společnosti Legendario Rums (centrála ve Španělsku), který je zodpovědný za celosvětový export rumů Legendario. Ačkoli společnost sídlí ve Španělsku, samotný rum pochází z Kuby. Rum Legendario se do Evropy dostává z Kuby prostřednictvím společnosti Sl Valencia. Značku založenou v Havaně od roku 1946 prodává na domácím trhu společnost Cuban Beverages.

Rum Legendario Ron Anejo, který je předmětem této recenze, se vyrábí ze směsi 1, 4 a 6 let starých kubánských rumů, které se po smíchání dále ještě smíchají s malým množstvím muškátového vína. Smíchaný produkt pak ještě 15 dní odpočívá v sudech z amerického dubu. Výsledný rum se před stáčením filtruje tradičním systémem filtrů s aktivním uhlím a křemičitým pískem. Ono muškátové víno dodává rumu zvláštní chuťový profil a samozřejmě také onu sladkost, kterou se tato značka vyznačuje.

Láhev rumu

Láhev rumu Legendario Ron Anejo je hodně podobná známému elixíru Legendario Elixir De Cuba 7y. Tvar láhve mi připomíná spíše vysokou láhev od vína, než typickou láhev od rumu. Má několik zajímavých prvků, jako je prohlubeň kolem spodní části hrdla, která drží na místě gumičku, na níž je vlajka Legendario. Etiketa se mi moc nelíbí, připadá mi jak z minulého režimu – ale vlastně, Kuba, žejo.

Rum ve sklenici

Legendario Ron Anejo nabízí ve sklenici pěknou sytou mahagonovou barvu. Je to moc fajn pocit, kroužit s rumovou skleničou a pozorovat, jak se v rumu odráží odlesky světla. Kapky na stěně skleničky se hezky mění v dlouhé nohavice, které pomalu stékají dolů.

Rum Legendario Aňejo 9y skladem a navíc dnes 18.4.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Když jsem přiblížil sklenici k nosu, ucítil jsem kombinaci sladkého karamelu a tmavých ovocných plodů. Nechybí ani bohatá vůně vanilky a koření. Když nechám sklenici chvíli stát, rozvíjí se po čase medová melasa. Začínám také vnímat tabák a rozinky. Tmavé plody, kterých jsem si všiml v počátečním aroma, jsou zase o něco výraznější a teď mic spíš připomínají tmavé hrozno. Domnívám se, že v rumu cítím otisk muškátového vína.

Zatím mám dojem, že rum je spíše likér nebo ochucený rum než čistý rum, což odpovídá tomu, co jsem se dozvěděl o přidávání muškátového vína před konečným stáčením.

Chuť rumu

Popíjení Legendario Anejo je velmi příjemným zážitkem. Tento rum má veškerou bohatost jemného likéru, ale protože je lahvován s obsahem alkoholu 40 %, nemá hustou sirupovitou sladkost, kterou si spojuji s většinou likérů. Je sladký, ale ne příliš. Má také velmi pěkný chuťový profil, cítit je také karamel, pěkný ovocný akcent z muškátového vína a nemalé množství dubového dřeva, které dodává rumu trochu kořeněný tah ve výsledném podání, ale ne tolik, aby to bylo nepříjemné. Rozinky, tabák a lehký dotek čokolády uzavírají chuťový profil, který mě nutí doplňovat sklenici dál a dál. 

Závěr

Legendario Ron Anejo je těžké zařadit. Je to rum, nebo likér? Asi nejsprávnější je označení „ochucený rum“, i když si myslím, že opravdu záleží na právní jurisdikci v místě, kde je rum zakoupen, jak by měl být klasifikován.

Bez ohledu na to, zda se jedná o rum nebo o ochucený rum, přidání malého množství muškátového vína do rumové směsi přináší velmi lákavý chuťový profil. Je vynikající a moc mi chutná. Teď v létě doporučuji do rumu přidat pár kostek ledu – užijete si jej ještě víc. Cena rumu je hodně nízká a tak si jej může dopřát skutečně každý.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *