Recenze bílého rumu Bacardí Superior

Recenze bílého rumu Bacardí Superior

Bacardi je jméno, které je synonymem pro rum – a svým způsobem je zodpovědné za současnou popularitu tohoto destilátu. Jejich Bacardi Superior White Rum je něco, co lze najít ve většině barů po celém světě, ale je třeba si položit otázku – je vzhledem k současné konkurenci na trhu opravdu tak dobrý? Pojďme se na tento bílý rum podívat trochu podrobněji.

Historie značky Bacardi

Don Facundo Bacardi Masso se narodil 14. října 1814 v Barceloně ve Španělsku jako syn zedníka. Když vyrůstal, jeho starší bratři opustili domov a odcestovali spolu na Kubu za lepším životem. Tam našli úspěch a otevřeli si malý obchod v Santiagu. V roce 1830 Facundo následoval své bratry, začal pracovat v jejich obchodě a o několik let později, v roce 1843, si našetřil dost peněz, aby si mohl otevřít vlastní obchod a oženit se se svou ženou Amalií.

Zpočátku se dařilo – Facundo a Amalia měli na Kubě čtyři děti, než v roce 1852 došlo k mohutnému zemětřesení a epidemii cholery, která zabila dvě z jeho dětí a zničila místní hospodářství. Přestěhoval rodinu do bezpečí domů a po pozdějším návratu na ostrov našel svůj podnik v troskách. Cukr byl jedním z hlavních průmyslových odvětví na ostrově a propad cen cukru odstartoval recesi.

Ale tam, kde většina lidí viděla katastrofu, Facundo viděl příležitost. Rum byl dlouho považován za surový a nekvalitní alkohol, ale s tak dramaticky nízkou cenou cukru se někomu naskytla příležitost vytvořit žádaný rumový produkt a vydělat jmění. A právě to se Facundo rozhodl udělat, požádal o pomoc místního Josého Leóna Boutelliera a nakonec se dohodl na postupu využívajícím jedinečný patentovaný kmen kvasinek, filtraci dřevěným uhlím a zrání konečného výsledku v dubových sudech, aby vznikl rum vynikající chuti.

První lahve rumu Bacardi se prodávaly v obchodě Facundových bratrů (který stál i po zemětřesení), ale brzy byl výrobek natolik úspěšný, že 4. února 1862 mohl koupit lihovar a zahájit sériovou výrobu. Zdůrazňoval nejen důležitost dobrého výrobku, ale také dobré značky – jeho žena doporučila použít jako logo ovocné netopýry, kteří obývali krovy lihovaru, a to se od té doby udrželo dodnes. Netopýři jsou v jejich kultuře symbolem rodiny, štěstí a zdraví.

Po celá léta zůstala společnost Bacardi soukromým podnikem, který se dědí z generace na generaci.

Facundo odešel do důchodu v roce 1877 a přenechal podnik svému synovi Emiliovi. V 80. a 90. letech 19. století rodina Bacardi agitovala za nezávislost Kuby, za což byl Emilio dvakrát uvězněn a podnik řídil z vězení. Když bylo s pomocí Spojených států konečně dosaženo nezávislosti, byly vynalezeny koktejly Cuba Libre a Daquiri právě s rumem Bacardi. Emilio se nakonec v 90. letech 19. století stal prvním demokraticky zvoleným starostou Santiaga.

Ve 20. letech 20. století se společnost začala rozvíjet a v roce 1927 poprvé investovala do výroby piva. V roce 1936, po skončení prohibice v USA, otevřela v Portoriku lihovar, který měl sloužit americkému trhu. Během kubánské revoluce rodina podporovala povstalce, ale vzestupu Castra se postavila na odpor, a jakmile se země v roce 1965 přiklonila ke komunismu, přesunula své sídlo na Bermudy.

V roce 1993 se Bacardi spojila s italskou nápojovou společností Martini & Rossi a vytvořila skupinu Bacardi-Martini, která se dále rozrůstala a získávala další značky. Dnes firma vyrábí vše od rumu přes tequilu, skotskou až po koňak a prakticky vše mezi tím.

Jak se Bacardi vyrábí?

Vše začíná v jejich lihovaru v Portoriku, kde Bacardi používá jako surovinu pro svůj rum černou melasu (viskózní cukernatou tekutinu, která je vedlejším produktem výroby cukru). Tato surovina, jejíž kořeny sahají až do 50. let 19. století, byla absolutně nejlevnějším dostupným cukerným produktem a dodnes zůstává levným zdrojem destilátu. Melasa se přidá do kádě s vodou a přidá se kmen kvasinek, který se pěstuje od původních šarží v 60. letech 19. století, aby směs zkvasil a vytvořil alkohol.

Odtud společnost Bacardi používá proces zvaný “paralelní destilace” k výrobě surového rumového destilátu. Zkvašená tekutina se destiluje v procesu, při kterém vznikají dvě různé verze destilátu. Na jedné straně se polovina kapaliny destiluje v jediném cyklu ve sloupcovém destilačním přístroji, čímž vznikne lihovina, která se nazývá “aguardiente”. Na druhé straně se kapalina zpracovává v sérii kolonových destilačních přístrojů, čímž vzniká lehčí pálenka “redestilado”.

Odtud Bacardi vyrábí surový rumový destilát procesem zvaným “paralelní destilace”. Zkvašená tekutina se destiluje v procesu, při kterém vznikají dvě různé verze destilátu. Na jedné straně se polovina tekutiny destiluje v jediném cyklu v kolonovém destilačním přístroji, čímž vzniká lihovina, která se nazývá “aguardiente”. Na druhé straně se kapalina zpracovává v sérii kolonových destilačních přístrojů, čímž vzniká lehčí pálenka “redestilado”.

Po výrobě se destiláty převážejí do Jacksonville na Floridě, kde zrají, mísí se a stáčejí do lahví. Bílý rum ve verzi Superior pochází ze šarží, které zrály minimálně jeden rok, ale ne déle než dva roky v dříve použitých, lehce ohořelých sudech po whisky. Po zrání rum prochází procesem filtrace dřevěným uhlím, jehož průkopníkem je společnost Fecundo, a poté se míchá a stáčí do lahví určených k prodeji.

Láhev rumu

Na designu této láhve toho není mnoho zajímavého. Celkově jde o poměrně standardní tvar – rovné stěny, kulaté tělo a ostré zúžení u ramene do středně dlouhého hrdla. Láhev je zakončena kovovým šroubovacím uzávěrem.

Bílý rum Bacardí Superior skladem a navíc dnes 21.11.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Co se týče etikety, jedná se o bílý podklad s nápisem Bacardi na přední straně. Vpředu a uprostřed je známé logo ovocného netopýra, pod ním malý stříbrný proužek s dalšími údaji o výrobku, a to je asi tak všechno. Což se mi, upřímně řečeno, docela líbí. Myslím, že je to správný přístup pro tuto úroveň rumu, a menší velikost etikety umožňuje více vyniknout křišťálově čistému rumu na láhvi.

Rum ve sklenici

Tato lihovina je v podstatě tak blízko křišťálově čirému rumu, jak jen je možné. Když trochu nalijete do sklenice, je to na bílý rum vlastně docela dobré – u některých méně kvalitních bílých rumů to může být skoro jako čistý líh, ale tady je v tom ještě něco jiného. Proniká ke mně vanilka, trocha opečeného cukru a marshmallow, to vše primárně vázané zpět na onu primární složku na bázi cukru a s pěknou sytostí.

Chuť rumu

Tyto vůně se velmi pěkně promítají i do chuti. Cukr je pravděpodobně nejvýraznější složkou, kterou cítím, s lehkou vanilkou v pozadí a dobrým cukrovým tónem marshmallow, který doprovází celý chuťový zážitek. Není tu žádná hořkost ani kousavost. Chutná to vlastně docela dobře, na bílý rum.

Závěr

Jelikož se jedná o bílý rum, už teď víme, že chuť nebude příliš výrazná. Rozhodně vám nevyrazí dech nějakým podivným funkem nebo hromadou koření. A z tohoto důvodu se ve většině koktejlů, které jsem s ním připravil, tyto chutě neprojevily tolik, jak byste očekávali u něčeho funky, jako je jamajský rum Smith & Cross. Což je trochu zklamání.

Přesto je zde stále spousta dobrých věcí, které se dají říct. Je to dobře udělaný bílý rum, který mě nedonutí utíkat z baru někam pryč, kdy mi jej dají s colou. Možná mi nevyrazí dech, ale je to něco, co bych se nestyděl dát na bar na večírku – jak píšu, na míchání to bude paráda.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *