Recenze whisky Glenfiddich 15 Year Old

Recenze whisky Glenfiddich 15 Year Old

Pokud budete chtít koupit whisky a nebudete mít čas na to, abyste ji objednávali z e-shopu, tak pravděpodobně vyrazíte do některého z větších supermarketů. V regálu tam mezi těmi „dražšími“ najdete bezesporu i Glenfiddich 15y. Když píšu dražšími, tak mám na mysli supermarketové ceny. My alkoholici dobře víme, že je tato whisky naopak jedna z těch hodně levných. Ale už možná nevíte, jaká tahle whisky je? Dozvíte se to v této recenzi.

Něco málo o whisky whisky Glenfiddich 15 Year Old

Glenfiddich 15y je jednosladová skotská whisky zrající v evropském (španělské sherry), americkém (americký bourbon) a novém americkém (panenský) dubu. Výsledná whisky pak zraje v kádi Solera Vat (která v době, kdy ji Glenfiddich pro patnáctiletou jednosladovou whisky zavedl, neměla ve světě skotské whisky obdoby). Konečná směs se pak mísí v portugalských dubových tancích. Výsledná whisky je (podle internetových stránek společnosti Glenfiddich) první patnáctiletou whisky, která se dostala mezi deset nejprodávanějších jednosladových whisky na světě.

V červnu 2013 společnost Glenfiddich Single Malt Scotch oznámila, že 2,00 USD z každé prodané lahve 15leté whisky Glenfiddich Solera v Kanadě budou věnovány ve prospěch příslušníků kanadských ozbrojených sil v rámci pokračující podpory organizace Wounded Warriors Canada. Na počest pokračujícího partnerství společnost Glenfiddich v průběhu roku 2013 i v dalších letech změnila svá běžná balení, aby uznala dárcovský program a pomohla tak zvýšit povědomí a finanční prostředky pro Wounded Warriors Canada.

Wounded Warriors Canada je nezisková organizace založená v roce 2006, která pomáhá příslušníkům kanadských ozbrojených sil (ať už se jedná o stálé členy nebo záložníky), kteří byli zraněni nebo zraněni při službě Kanadě.

Láhew whisky

Jak už asi víte, mám moc rád povedené láhve, propracované etikety a proto miluji péči a pozornost věnovanou detailům, kterou Skotové projevují při prezentaci svých jednosladových whisky. Kartonový obal, v němž je uložena Glenfiddich 15 Year Old, má atraktivní měděnou barvu, která sdílí kontury lahve whisky Glenfiddich. Uvnitř obalu s rukávem se nachází pěkná černá brožurka, která obsahuje informace týkající se základní řady skotských whisky Glenfiddich.

Láhev a etiketa jsou výrazné a stylové a posledním dílkem skládačky je kvalitní korbel. Dokonalá prezentace, krásná láhev a promakaná etiketa. Tahle poměrně levná láhev bude skvělým doplňkem každé sbírky whisky.

Whisky ve sklenici

Tekutina ve sklenici má jantarovou barvu přecházející do měděné. Při víření whisky uvnitř se na vnitřní straně sklenice objevuje lehký olejový lesk, který uvolňuje několik tlustých nožiček, jež se snášejí zpět do whisky. V počáteční vůni se objeví příjemná dubová vůně medu a másla s náznaky tmavého ovoce (rozinky a datle) a jemnými tóny černého lékořice a kakaa.

Výsledný závan nad sklenicí je bohatý a plný karamelu a dubu s náznakem kouře ze sherry a lehkého bylinného charakteru.

Chuť whisky

Med a máslo jako by se prolínaly s jemnou kouřovou chutí suchého ovoce a dubu. V chuti cítím hodně ovoce a také trochu více sladkosti, než bych čekal. Cítím kapky vanilky, některé základní vrstvy kakaa a kávy a přetrvávající peprnou kořenitost dubu a tabáku. Kombinace chuťových dojmů je velmi přitažlivá a velmi harmonická.

Glenfiddich 15y skladem a navíc dnes 13.4.2024 můžete mít tuto whisky za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tuto skvělou whisky za absolutně neodolatelnou cenu.

Po polknutí v hrdle přetrvává suché ovoce a tmavý karamel, které nakonec vystřídá kořenitý tmavý tabák a kakao. Zdá se mi také, že v závěru cítím jen několik náznaků rašeliny. Zdá se, že whisky přináší nové úrovně komplexnosti, které vystupují do popředí pokaždé, když ji ochutnám.

Závěr

Glenfiddich 15 je za ty peníze skvělá whisky. Chuťový profil mi přijde dokonale sehraný a člověk si popíjení této whisky opravdu užije. Nemusíte být žádný odborník na whisky hledající skryté tóny temné rašeliny nebo náznaky ovoce. Na nic si nehrajte, tahle whisky si taky na nic nehraje a v tom je její kouzlo.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *