Recenze rumu Bacardi Gran Reserva 8 Años

Recenze rumu Bacardi Gran Reserva 8 Años

Rum Bacardi Gran Reserva 8 Años je cenově poměrně dostupné pití. Tento rum vám nabídnou ve valné většině barů. Je to oblíbený rum také u barmanů, kteří jej používají do lepších koktejlů. Jaký ve skutečnosti je a jak chutná? To se dočtete v této rumové recenzi.

V roce 1862 koupili Facundo Bacardi a jeho bratr José palírnu v Santiagu de Cuba a začali zde destilovat rum, který se stal nejoblíbenějším komerčním rumem na světě. Pomocí metody filtrace dřevěným uhlím a zrání v dubových sudech spolu s destilačním přístrojem z mědi a litiny vytvořil Facundo Bacardi jemnější a rafinovanější verzi místního rumu. Jeho jemnější verze lihoviny se stala oblíbenou místní a časem i mezinárodní senzací. Rum Bacardi se již samozřejmě na Kubě nevyrábí, společnost Ron Bacardi Company opustila Kubu v důsledku plánů Fidela Castra znárodnit veškerý soukromý majetek a soukromá bankovní konta na ostrově. Rodina Bacardi přesunula důležité ochranné známky z Kuby a pomocí továrny, kterou Bacardi vlastnila a která byla postavena v Portoriku, mohla pokračovat v budování své společnosti. Bacardi je nyní největší rodinnou společností na výrobu lihovin na světě.

Rum Bacardi Gran Reserva 8 Años se vyrábí pomocí destilace v koloně a zraje v dubových sudech. Tento rum zraje celých 8 let v ručně vybraných dubových sudech. Podle různých zdrojů alespoň část rumu zrála nebo snad byla dokončena v dubových sudech po sherry.

Láhev rumu

Společnost Bacardi aktualizovala vzhled láhve rumu 8 Años. Láhev má nyní o něco víc „chlapský“ vzhled než dříve. Nová etiketa upřesňuje údaj o stáří tak, že je na ní uvedeno „aged 8 years“ v angličtině i ve španělštině. Celková prezentace však zůstává jednoduchá a střídmá. Jako by chtěla říct, že ikonický název a logo Bacardi i údaj o stáří 8 let jsou dostat silným argumentem k tomu, aby spotřebitele zaujaly. Pevný korkový uzávěr slouží k odlišení rumu 8 Años od jeho mladších příbuzných z řady Bacardi.

Rum ve sklenici

Pečlivost, s jakou byl rum stařen, je patrná hned po otevření láhve. Vůně je jemná, lákavá a velmi dobře vyvážená. Když jsem láhev nalil do sklenice, nalákala mě jemná vůně sušených švestek, karamelu, vanilky a nádherné jemné dubové kořenitosti. Ve vzduchu se vznášely náznaky pekařského koření, skořice a  muškátového oříšku.

Jakmile byl rum ve sklenici a skleničkou zakroužil, všiml jsem si lehkého lesku kapek, které se měnily v dlouhé nohavice a klesaly dolů k rumu. Přiznám se, že mám rád dlouhé úzké nohavice, protože napovídají, že půjde o lehký až středně těžký rum, který má obvykle svěží nástup a pěkně čistý závěr.

Chuť rumu

Podání rumu Bacardi 8 Años je velmi podobné podání opravdu dobré obilné whisky destilované v koloně. Nemluvím teď o chuti, ale o stylu. Rum se nese  na křídlech krásně lehkého kouře s pevnou dubovou kořenitostí, která mu dodává mocný základ a charakter.

Nejedná se o sladký rum s medovým nádechem. Je to dobře vyzrálý rum s pevnou páteří jemného dubového koření. Je v něm také cítit lehce těžká kouřová přítomnost, která možná pramení z vlivu sherry přinejmenším z některých dokončovacích sudů. Tato kouřovost pomáhá prolínat a nést ostatní chutě. Cítím náznaky rozinek, datlí a sušených švestek. Je zde také příjemný jemný dojem brandy, který se proplétá sem a tam s dalšími chutěmi a dodává rumu jemnou sladkost. Muškátový oříšek, nové koření a jemná skořice krásně podtrhují kořeněnou chuť. Ačkoli rum není sladký, přesto je v jeho chuťovém profilu dostatek karamelové sladkosti, která vše spojuje.

Oblíbený Rum Bacardi Gran Reserva 8 Años skladem a navíc dnes 14.6.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Rum je rozhodně vhodný k čistéhmu popíjení. Můžete bez obav přidat teď v létě také kostku ledu, která nechá vyniknout další chutě.

Závěr

Bacardi 8 Años je jedním z nejlepších rumů, které jsem za poslední měsíce ochutnal, tedy alespoň podle mého měřítka. Nesuďte rum podle značky. Bacardi je sice značka, která prodává masově rumy v celém světě ale svůj úspěch musela postavit na kvalitních rumech. Mnozí mají Bacardi rumy spojené s colou a levnými koktejly ale tento rum je prostě vyjímkou.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *