Recenze rumu Botran Reserva 15

Recenze rumu Botran Reserva 15

Přiznám se, že pro rumy značky Botran mám trochu slabost, protože jsem je hojně popíjel při mé cestě po Guatemale a Mexiku. Ron Botran Reserva 15 pochází z guatemalské vysočiny z Industria Licorera Quezalteca nebo Industrias Licoreras de Guatemala. V této palírně vyrábí rodina Botranů rum z čerstvé šťávy z cukrové třtiny pěstované v nížinách. Po kvašení s kvasinkami následuje destilace tzv. panenského třtinového medu v destilačních kolonách a následně se takto získaný destilát převádí do systému solera v nadmořské výšce 2 300 metrů, kde zraje.

Systém solera označuje hromadu sudů známých z výroby sherry, kterými rum v průběhu let prochází a opakovaně se spojuje s mladšími a staršími destiláty. V případě Casa Botran se používají nové sudy po americké whisky, vypálené sudy po americké whisky, bývalé sudy po sherry a portském víně. V případě Ron Botran Reserva 15 se takto spojují pět až patnáct let staré rumy. Lahvuje se s obsahem alkoholu 40 %.

Láhev rumu

Ron Botran Reserva 15 je k dostání v čiré skleněné láhvi, která doslova září v načervenalé mahagonové barvě rumu. Mírně kónické tělo láhve vede přes kulatá ramena k tenkému a středně dlouhému hrdlu, které je uzavřeno přírodním korkem na černém plastovém uzávěru. Černý pruh kolem krku zdobí žlutý erb Casa Botran. Na přední straně je velký štítek, který kombinuje černý podklad se zlatými nápisy a ozdobami. Erb Casa Botran opět upoutá pozornost. Etiketa na zadní straně má podobnou barvu jako etiketa na přední straně a jsou na ní uvedeny informace o výrobě rumu.

Vůně rumu

Ron Botran Reserva 15 se do nosu dostává obzvlášť jemně, s výraznými tóny vanilky, karamelizovaného ovoce, sušeného ovoce, jako jsou sultánky a švestky, a také dřevitého dubu. K tomu se přidávají lehké, svěží tóny a nádech hřebíčku a skořice. Vůně rumu je moc příjemná, není nijak moc výrazná ale i tak si k rumové skleničce rád přičichnu při popíjení.

Chuť rumu

Chuť je poměrně jemná a suchá. Kulatá chuť nabízí sladké i kořeněné chutě, jako je vanilka a karamel, dub a sušené ovoce. V chuti se krátce objeví minimální kořenitost. Následuje středně dlouhý a obzvláště suchý závěr. Přetrvávají tóny dubu, karamelu, skořice a sherry. Ron Botran Reserva 15 se pije především čistý a při pokojové teplotě. Chlazení nebo přidávání kostek ledu škodí rozvoji vůní.

Rum Botran Reserva 15 skladem a navíc dnes 14.6.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Na anglicky psaných stránkách značky Botran najdete několik receptů na koktejly přizpůsobené tomuto rumu.

Závěr

Rumy používané v Ron Botran Reserva 15 zrají až 15 let na Guatemalské vysočině. Výsledná chuť je pro mě hodně zajímavá. V tomto rumu se velmi kulatě snoubí sladká a kořeněná vůně, zejména silného a výrazného dubu. Je předurčen k tomu, abyste si ho vychutnávali při pokojové teplotě, někde v křesle u knihy. Design láhve je poměrně moderní a několikrát odkazuje na původ a tradiční Casa Botran. Cena za 0,7litrovou láhev Ron Botran Reserva 15 je rozumných 700 Kč, což mi přijde jako skvělá cena. Podobné rumy známějších značek se prodávají za násobně vyšší ceny.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *