Recenze rumu Angostura 5 Y.O.

Recenze rumu Angostura 5 Y.O.

Přestože je Angostura na trhu s rumy přítomna už řadu let, nezdá se, že by její mladší rumy zaujaly širokou rumařskou veřejnost. Říkám si, čím to je? Jsou ty rumy tak špatné? A nebo mají tak špatný marketing? Dneska se podíváme na levný rum Angostura 5 Y.O.

Zatímco dnes již zaniklá palírna Caroni Rum Distillery si stále získává uznání a její rumy se stávají stále více sběratelskými kousky – Angostura na druhou stranu nevypadá, že by se těšila velkému zájmu mezi „serióznějšími“ pijáky rumu. Zdá se, že Angostura bude vždy spojována s aromatickými hořkými rumy a v menší míře s tropickými koktejly. Nemluvě o tom, že jejich rum z roku 1919 vzbuzuje u „seriózních“ znalců rumu opovržení.

Něco málo o rumu

Angostura 5 Year Old je směs lehkých a těžších rumů z jejich pětistupňové kolony. Rumy v této směsi zrají 5 až 8 let. U nás se tento rum prodává za cca 430 Kč a jde tedy poměrně velmi levný rum. Jeho obsah alkoholu v lahvích je 40 %.

Přes svou nedostatečnou přítomnost v serióznější části trhu s rumem má Angostura poměrně zdravé zastoupení v barech a klubech. Celkem běžně se prodává také v supermarketech. I když nekupujete výrobky se značkou Angostura, je velmi nepravděpodobné, že by se nějaký piják rumu nesetkal s rumem z této palírny – všechny rumy z Trinidadu a Tobaga (kromě stařeného rumu Caroni) jsou nyní od Angostury. Patří sem i značky jako VAT19, které dříve vyráběl lihovar Fernandes – nyní je jen součástí mocenského domu Angostura. I když se rumy vlastní značky Angostura neprodávají po náklaďácích, jejich rumy najdete ve všech možných námořnických a karibských míchaných rumech.

Osobně nejsem příliš nadšený z některých rumů Angostura používaných v levnějších míchaných „tmavých“ rumech ze supermarketů. Připadají mi přeslazené, mdlé a lehce syntetické. Vyzkoušel jsem však zrající rum Sainsbury’s Taste the Difference Trinidad Rum (8 let), který mi připadal mnohem příjemnější. Takže pokud jde o tento mladý rum, jsem docela otevřený.

Láhev rumu

Nevím proč ale láhev mi hodně připomíná rumy Bacardi. Je vysoká, kulatá s poměrně hezkou etiketou. Na etiketě je kasicky logo a pak velká číslice 5, která značí stáří rumu.

Rum ve sklenici

Rum má klasickou zlatou barvu – ve sklenici vykazuje záblesky červené a oranžové. Přivonění k rumu nabídne jen málo překvapení pro každého, kdo ochutnal VAT19 nebo dokonce 1919. Má ten příjemný máslový, téměř květinový, sladký vanilkový nos. Vůně je docela výrazná a poměrně příjemná na rum v dané cenové relaci.

Angostura 5 Y.O. skladem a navíc dnes 18.4.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Chuť rumu

Navzdory lehce navoněné vůni je rum ve skutečnosti docela pěkně vyzrálý – není mladý ani drsný a má velmi pěkný vyvážený dubový profil. Málo hoří, ale přesto dodává trochu řízu. Je sladký s příjemným nádechem vanilkové zmrzliny a lehce kořeněnými tóny hořké čokolády, téměř kakaa.

Závěr

Ve skutečnosti dávám přednost tomuto rumu před 1919, protože poskytuje mnohem autentičtější zážitek z rumu. Je také univerzální a může velmi dobře fungovat jako „prémiový“ mixér. Je to velký krok vpřed oproti VAT19 i přes podobnosti. Mám také pocit, že má navrch nad Sainsbury’s Taste the Difference 8 Year Old, ale jen těsně. Z hlediska hodnoty jsou nabídky VAT19 a Sainsbury’s pravděpodobně nejlepší koupě, pokud mixujete. Toto by pravděpodobně byla lepší koupě, pokud hledáte jednodušší popíjení/mixování.

Je to ten typ rumu, který bych si nespěchal koupit, ale pokud by byl v nabídce v akci, určitě bych si pár lahví odložil na horší časy. Je to solidní a pěkně vyvážený rum. Nic velkolepého, ale velmi slušný.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *