Průvodce sklenicemi na whisky aneb jak vybrat správný typ sklenice na whisky?

Průvodce sklenicemi na whisky aneb jak vybrat správný typ sklenice na whisky?

Přestože je na popíjení whisky z placatky v přírodě něco zvláštně krásného, ba možná i romantického, nic se nevyrovná posezení s oblíbenou lahví a popíjení z dokonalé skleničky přímo určené na whisky. Již od zvuku otevření láhve říkáte svému tělu i mysli, že je čas relaxovat a odpočívat. Proto je důležité, abyste při výběru sklenice, do které si nalijete whisky, věděli vše, co můžete o sklenicích vědět.

Výběr správné sklenice na whisky závisí na tom, jaký druh whisky máte rádi a jak ji nejraději pijete. Máte ji rádi čistou? S ledem? Pořádně nalitou až po okraj, nebo jen po doušcích? Nejsem tu od toho, abychom vám říkal, jak ji máte pít – neexistuje správné nebo špatné řešení. V tomto článku chci být pouze vaším průvodcem džunglí sklenic na whisky, abychom vám pomohl najít tu správnou sklenici pro vás.

Jaké druhy sklenic na whisky existují?

V mém seznamu níže najdete všechny standardní a originální typy sklenic na whisky, které se používají k pití whisky. Upozorňuji, že kromě nich mnoho společností navrhlo své vlastní verze s jedinečnými názvy, aby své výrobky označily ve spojení s určitým nápojem.

Sklenice typu tulipán

Tato sklenice má nejdelší stopku ze všech sklenic na whisky. Je střední velikosti a má tvar tulipánu. Tato sklenice je první volbou mistrů destilatérů, míchačů a znalců whisky po celém světě, protože její dlouhá stopka zabraňuje tomu, aby se ruka pijáka příliš přiblížila k nosu. Její tělo je miskovitého tvaru a lze ji snadno „kolébat“, pokud dáváte přednost teplejší teplotě whisky.

Islands set 2 degustačních sklenic

Výhodný set 2 degustačních sklenic na whisky. Tyto sklenice jsou vhodné jak pro začínající milovníky whisky, tak pro pokročilé pijáky, kteří už se trochu vyznají a chtějí si svůj oblíbený nápoj opravdu užít.

Degustační sklenice special

Levná sklenice na whisky se stopkou, která je ideální pro začínající i pokročilé pijáky. S touto sklenicí určitě neuděláte chybu a vaši oblíbenou whisky si s ní skutečně vychutnáte.

Sklenice na whisky Glencairn

Tato sklenice má podobný tvar jako sklenice typu tulipán, ale místo stopky má krátký podstavec. Sklenice je o něco silnější, takže je vhodnější pro společenské pití. Vzhledem k menším rozměrům je sklenice Glencairn preferovanou sklenicí pro učení se víření whisky. Byla navržena v roce 2001 speciálně pro pití whisky. Sklenice Glencairn se skvěle hodí na čichání nebo pití něčeho nového, co si chcete plně vychutnat.

Sklenice na whisky nízký Tumbler nebo také Old fashioned

Sklenice na pití s plochým dnem, která se dodává v mnoha různých velikostech (všimněte si, že old-fashioned/rocks/lowball glass je také tumbler). Je nejběžnější ze všech sklenic na whisky. Tento styl můžete znát z oblíbených televizních seriálů, jako jsou Mad Men nebo Peaky Blinders. Je to nadčasová sklenice, kterou musí mít každý fanoušek whisky.

Skleněný Set Whisky Opera

Skleněný Set Whisky Opera je výhodný set sklenic na whisky za skvělou cenu. Hodí se pro ty, kteří mají často návštěvy a potřebují tedy více sklenic.

Whisky sklenice Noblesse

Levná sklenice na whisky, která je ideální pro začínající pijáky. S touto sklenicí určitě neuděláte chybu a vaši oblíbenou whisky si s ní skutečně vychutnáte.

Sklenice na whisky Highball Glass

Vyšší sourozenec sklenice tumbler s úzkou základnou a širším okrajem. Nejčastěji se používá při přípravě míchaných nápojů. Díky většímu tělu se do ní vejde dostatek ledu, mix nápojů i lihoviny. Někteří lidé tuto sklenici označují také jako „dvojitou“, protože barmani po této sklenici sáhnou, když máte chuť na víc než jen „single“ drink.

Sklenice na whisky Neat Glass

Sklenice na whisky Neat Glass, nebo chcete-li úhledná sklenice. Její tvar je téměř jako širší, plošší přesýpací hodiny – jako miniaturní akvárium. Tento jedinečný design usnadňuje víření whisky, což zase zvýrazní její aroma. Tento moderní styl sklenice je vhodný pro nováčky v kategorii destilátů, protože dokáže potlačit ostré, nepříznivé aroma.

Panáková sklenice na whisky

Po této sklenici jistě sáhnete, pokud si budete chtít jen tak popít pro zábavu. Její malá velikost se obvykle používá na panáka whisky. Dodávají se ve všech velikostech; široké, úzké, dvojité nebo jednoduché.

Sklenice na whisky Cordial

Tato sklenice pochází ze samého počátku 19. století, kdy se stalo zvykem po velkém jídle vypít několik doušků sladkého likéru. Je malá a má tenkou stopku. Nejlépe se používá, když máte chuť na skleničku na dobrou noc.

Sklenice na whisky Snifter

Sklenička, která není mezi milovníky whisky žádnou neznámou. Jedná se o sklenici s krátkou stopkou, širokým dnem a úzkým vrškem (ve tvaru balónku). Jsou takto navrženy, abyste při držení částečně ve vodorovné poloze nápoj nerozlili. Široké tělo a úzký okraj snifteru napomáhají uvolňování etanolových výparů, které někdy přebíjejí ostatní vůně.

Jak vybrat správnou sklenici na whisky?

Stejně jako whisky se i sklenice vyrábějí v různých tvarech a velikostech. Kromě typu byste měli věnovat pozornost také materiálu (nejlépe bezolovnatý křišťál pro nejlepší průzračnost a lesk) a také hmotnosti a pocitu v ruce. Níže vám poskytnu celkový návod, jaký druh sklenice se hodí k vašemu preferovanému způsobu pití whisky.

  • Čistě: znamená pití whiskey při pokojové teplotě bez čehokoli dalšího ve sklenici.

Doporučená sklenice: tulipánová/copita, Glencairn, snifter nebo neat sklenice – v závislosti na kvalitě whisky a vašich osobních preferencích.

  • S vodou: přidání malého množství destilované nebo pramenité vody do whisky.

Doporučené sklenice: tumbler a old-fashioned/roks/lowball sklenice, které umožňují přidání vody a stále umožňují víření whiskey.

  • Chlazená: znamená přidání ledu do whisky – buď pomocí kostek ledu nebo studené vody, podle toho, zda chcete nápoj zředit.

Doporučené sklenice: větší verze tumbleru a staromódní sklenice/skleněné sklenice/skleněné sklenice (ujistěte se však, že sklenice je vhodná pro led a kameny do whiskey, protože by mohla poškodit tenčí led nebo jemné ozdoby).

  • Koktejl: míchání whiskey (nižší nebo střední třídy) do koktejlu – např. Old Fashioned, Mint Julep, Manhattan nebo Rob Roy.

Doporučená sklenice: highball nebo old fashioned/roks/lowball sklenice v závislosti na objemu koktejlu. Usnadnili jsme vám výběr ideální sklenice na whisky.

Jak držet sklenici na whisky?

Existuje sklenice na whisky pro každého a pro každou příležitost, proto je důležité vědět, jak nejlépe držet jednotlivé typy. Možná budete chtít skleničku kolébat, abyste ji zahřáli, nebo raději použijete stopku, za kterou ji budete držet, než abyste skleničku obtočili rukou. Správné držení sklenice na whisky je důležité, protože vám umožní vířit a čichat, aniž byste se polili. Může také zpomalit nebo urychlit tání ledu. Kromě toho způsob držení sklenice vyjadřuje smysl pro etiketu a odlišnost při hodnocení kvalitní whisky.

Pojďme se podívat na základní informace. Podle toho, jakou sklenici si vyberete, se můžete rozhodnout, že ji budete držet.

  • Základna – myslete na sklenice na víno bez stopky. Při uchopení sklenice jednoduše podepřete basu třemi až čtyřmi prsty a palcem stabilizujte stranu, která je vám nejblíže. Tento způsob držení se nejlépe používá u tumblerů, panákových sklenic a úhledných sklenic.
  • Stopka – držte stopku sklenice, když chcete, aby whisky zůstala při pokojové teplotě. To se obejde bez přebytečného tepla z vašich rukou. Stopku stisknete mezi palcem a dvěma nebo třemi prsty, přičemž zbytek prstů jemně položíte na nožku sklenice. Tento způsob držení se nejlépe používá u snifterů nebo sklenic Glencairn.
  • Miska – Tento způsob často používají zkušenější pijáci. Je to pohodlné a hladké držení pro stabilní a pomalé víření. Umístěte stopku sklenice na whisky mezi prostředníček a prsteníček a ujistěte se, že celou misku podpíráte dlaní. Tento způsob držení se nejlépe používá u snifterů nebo sklenic ve tvaru tulipánu.

Zdoje

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *