Recenze Four Roses Single Barrel Bourbon

Recenze Four Roses Single Barrel Bourbon

Tahle whiskey, resp. bourboun, vás určitě zaujme už na první pohled designem své láhve. Je to bournoun, který lze poměrně běžně koupit ve větších supermarketech a čas od času na něj bývá také zajímavá akce. A právě takové akce jsem využil a jednu láhev jsem si pořídil. Teď se tu s vámi podělím o své pocityt z tohoto bourbounu.

Něco málo o značce Four Roses

Whiskey Four Roses Single Barrel Bourbon byla uvedena na trh v roce 2004, kdy byla značka znovu uvedena na americký trh. Four Roses byl nejprodávanějším americkým bourbonem po skončení prohibice, ale po desetiletí se vyráběl pouze na vývoz a v Japonsku se stal velmi oblíbeným. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století se začal prosazovat bourbon z jednoho sudu a v době, kdy lihovarník Jim Rutledge vyráběl verzi Four Roses, se tato kategorie začala prosazovat na trhu.

Four Roses je známý svým arzenálem deseti receptur (pět různých kmenů kvasnic a dva druhy rmutu). Jiné výrazy jsou směsí několika receptur nebo dokonce všech deseti. V tomto jediném sudu je však použita pouze jedna, kombinace kvasinek a mash-bill, díky níž vzniká bohatý, ovocný, kořeněný a naprosto lahodný bourbon. Mnoho jednodruhových sudů se snaží o extrémy, ať už v proof nebo v chuťovém profilu. Tady je tomu ale jinak. Jedná se totiž o naprosto skvělý bourbon, který je dostatečně jednoduchý pro každodenní pití, ale zároveň dostatečně komplexní a bohatý pro zvláštní příležitosti.

Ne že byste si ho museli šetřit na zvláštní příležitosti, protože za „pouhých“ 1000 Kč za láhev je to jeden z nejvýhodnějších produktů v kategorii jednodruhových sudů. Je také docela snadno k sehnání, což je vzácnost v době, kdy je stále obtížnější najít jednobarevný bourbon, který není limitovanou edicí. Single barrels se obvykle vyrábí k popíjení, ale když je takhle cenově dostupný, proč ho nepřimíchat do Manhattanu, Old Fashionedu nebo jiného drinku s výrazným obsahem alkoholu? Přesto je nejlepší pěkně čistý ve sklenici. Trocha vody ovocné tóny ještě trochu víc rozjasní, ale rozhodně to není nutné.

Láhev bourbonu

Jak jsem už naznačil na začátku, láhev je hodně povedená, tedy alespoň mně se velmi líbí. Má kónický – hranatý tvar a masivní uzávěr. Na skle je reliéf čtyř růží, které jsou stejně vyobrazeny i na etiketě. Etikete sice není nijak graficky propracované veledílo ale celkový dojem z láhve je prostě parádní.

Bourbon ve sklenici

Barva se nejblíže podobá zlatému karamelu. Burbony mají ze zákona zakázáno používat umělá barviva, takže odstín pochází výhradně ze sudu. Je radost si se sklenkou tohoto burbonu pohrávat ve světle lampy. Moc mě to baví.

Vůně burbonu

Vůně je silně žitná a také poměrně ovocná, převažují švestky, meruňky a jasné citrusy. Je moc příjemná a pokud si do skleničku necháte chvíli stát, tak se ještě víc rozvoní.

Four Roses Single Barrel Bourbon skladem a navíc dnes 13.4.2024 můžete mít tento bourbon za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný bourbon za absolutně neodolatelnou cenu.

Chuť burbonu

Chuť je bohatá a sladká, ale nikoliv nějak přeslazená nebo nepříjemně „mazlavá“. Tóny karamelu s vanilkou, třešňovými bonbóny a náznaky čokolády přecházejí do výbuchu skořice a lehké dubové suchosti, když se dostanou až k oříškům. Je to lahoda a pořád nemůžu uvěřit, že se jedná o láhev burbonu za 1000 Kč.

Závěr

Jsem nadšený! Běžně se tento burbon prodává za cenu kolem 1000 Kč. Já jsem jej v akci koupil ještě trochu levněji a o to mám z něj větší radost. Dovedu si představit, že bych jej popíjel v klidu doma u knížky ale také na večírku s kamarády. Je to skutečně skvělé pití.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *