Recenze rumu Eminente Reserva 7y

Recenze rumu Eminente Reserva 7y

Existují výrobky z regionů, které jsou často příslibem kvality. Belgická čokoláda, plzeňské pivo, italské víno a nebo španělské salámy. Pro mnoho lidí patří do této kategorie pravděpodobně i kubánský rum. Už samotný nápoj Cuba Libre je důkazem toho, jak úzce jsou karibský ostrovní stát a rum propojeny. Je to životní styl a pravděpodobně nejoblíbenější long rumový nápoj ze všech. Ale každý, kdo tam někdy byl, ví, že mojito nebo čerstvá pina colada se podávají přinejmenším stejně často.

Pro mě osobně byl kubánský rum po dlouhou dobu také etalonem v oblasti rumu. Havana Club 7y býval mým velmi oblíbeným rumem. Čím déle a intenzivněji jsem se však rumem zabýval, tím více jsem chápal, že jiné země někdy nabízejí mnohem zajímavější lahve: rum z Jamajky může být drsný a neuvěřitelně komplexní, Barbados boduje lehkými a ovocnými vůněmi, Rhum Agricole přináší do sklenice téměř nepředstavitelnou svěžest.

Kubánský rum se tak postupně vytratil z mého vnímání. Zatímco jinde se udávaly trendy nebo uváděly na trh prémiové produkty, Kuba jako by přešlapovala na místě. Nyní se tato země vrací na mezinárodní scénu s rumem Eminente Reserva 7y.

Muž, který stojí za společností Eminente

Příběh rumu Eminente nelze vyprávět bez jeho talentovaného tvůrce: César Martí je jedním z deseti ostrovních Maestros Roneros (tak si říkají kubánští mistři v destilaci rumu) a je vůbec nejmladším, kdo tento status získal.

Podle rozhovorů vyrůstal v centrální provincii Villa Clara na Kubě, obklopen rozsáhlými poli cukrové třtiny. Svému řemeslu se naučil od svých prarodičů a rodičů, kteří celý život pracovali v oboru cukrové třtiny. Rodinná inspirace a znalost klíčové suroviny pro výrobu rumu ho přivedla k tomu, že svou kariéru plně zasvětil kubánskému rumu.

Své znalosti o zpracování cukrové třtiny prohloubil u Josého Navarra Campa – prvního kubánského mistra Ronera, který byl Césarovým učitelem. V pouhých devíti letech byl nakonec jmenován nejmladším Maestro Roneros na Kubě. Pozoruhodná kariéra.

Aguardiente se setkává s rumem

V rumu Eminente César kombinuje různé destiláty z cukrové třtiny, známé jako aguardientes, s kubánským rumem. Aguardientes je druh brandy, který je považován za takříkajíc „duši Kuby“, a jedná se o destiláty s obzvláště výraznou chutí, které se vyrábějí z melasy a destilují se na 75 % objemu alkoholu. Poté se uloží do sudů z bílého dubu, které se dříve používaly ke zrání whisky. Vyzrálé aguardientes dodávají hloubku a chuť. Ty se pak mísí s tradičním, spíše lehčím kubánským rumem destilovaným na 96 % alkoholu, který díky vysokému obsahu alkoholu zanechává silný dojem. Během posledních let César tento postup zdokonalil, aby výsledný produkt získal intenzivnější aroma.

Podle výrobce je nejmladšímu destilátu ve směsi sedm let. Osobně bych neočekával významný podíl starších složek; koneckonců skladování je nejnákladnější částí výrobku – zejména pokud se skladování v sudech odehrává v Karibiku. Nakonec je Eminente klasifikován jako „Denominación de Origen Protegida“ (D.O.P. Ron de Cuba), stejně jako Havana Club a další značky. Tento status uděluje kontrolní orgán podle podmínek, aby byla zaručena pravost kubánských rumů.

Kubánský terroir

Proč se vůbec jmenuje Eminente? V překladu toto španělské slovo znamená něco jako „vynikající“. Ale je za tím něco víc: „Eminente se cítil velmi přirozeně, také vzhledem ke vztahu krokodýla ke Kubě, je to přece král plazů. Chtěli jsme název, který by se lidé nebáli vyslovit, protože „Eminente“ je velmi španělské a velmi věrné Kubě,“ říká Camille de Dominicis, spoluzakladatel značky, v rozhovoru pro The Spirits Business.

Existuje několik důvodů, proč se Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) stal vůbec prvním rumem, který do svého luxusního portfolia zařadil kubánského zástupce. „Pokud se podíváme na historii kubánského rumu, je neoddělitelně spjata s mixologií. Havana Club 3 a Havana Club 7 byly rockové hvězdy, které obohatily kubánskou mixologickou scénu. Jen málo značek rozvíjí kubánský rum jako rum k popíjení, a tak chceme na Kubu vrhnout světlo a ukázat, že dokáže vyrábět úžasné rumy k popíjení. Je to pěkná výzva pro kubánský rum jako celek.“ A spoluzakladatel Briac Dessertenn dodává: „Milujeme ducha terroir, který existuje i na Kubě.“

Evropa je považována za nadějný trh

Jsou přesvědčeni, že staré kategorie rumu – bílý, zlatý, tmavý – už dnes nemají velkou cenu. Pro chuť je rozhodující například kvalita cukrové třtiny. „Kuba může nabídnout mnohem víc než jen výrazný rum. Kategorie je tak rozmanitá, že s touto složitostí musíme počítat, když kupujeme rum.“
Eminente je stále velmi mladá značka rumu, která je v současné době dostupná pouze na několika trzích. „Vybrali jsme si čtyři trhy: Velkou Británii, Francii, Německo a Českou republiku, kde je velké nadšení pro prémiový rum,“ říká Desertenne. Evropa je podle něj „velmi dynamický trh s mnoha inovacemi a mnoha odborníky. V Evropě existuje skutečný zájem o superprémiový rum,“ vysvětlují dále v rozhovoru.

Co se skrývá za designem krokodýla aneb láhev rumu

Eminente Reserva 7y je prvním rumem, který společnost Louis Vuitton Moët Hennessy (zkráceně LVMH), specializující se na luxusní zboží, zařadila do svého ušlechtilého portfolia. Nádherně navržená láhev okamžitě upoutá pozornost: strukturovaná skleněná láhev připomíná krokodýlí kůži. Ne náhodou: při troše fantazie připomíná tvar ostrova vyobrazeného na etiketě také původní zvíře, jak si všiml už německý přírodovědec Alexander von Humboldt (1769-1859).

Na Kubě žije více než 3 000 původních druhů zvířat včetně krokodýla kubánského. Patří k ohroženým druhům, počet dospělých jedinců se odhaduje na 3000 až 5000 kusů. Láhev je jedna z nejkrásnějších, které lze v současné době sehnat – klobouk dolů před designéry!

Eminente Reserva 7y skladem a navíc dnes 18.4.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Láhev rumu je vyrobena ze 100 % recyklovatelných nebo recyklovaných materiálů. Korek má certifikát FSC a na etikety se používají vedlejší produkty bavlny z textilního průmyslu. Sklo se vyrábí v Mexiku, takže cesta na Kubu je relativně krátká

Rum ve sklenici

Barva rumu je nádherně mahagonová až tmavě jantarová. Je radost si pohrávat s rumovou sklenicí a sledovat, jak se na hladině rumu odráží třpytivé světlo.

Vůně rumu

V nose se objevují tóny hořké čokolády, karamelu a tropického ovoce. Také jsem cítil kávu a ořech. Vůně je to skutečně fascinující.

Chuť rumu

Tato krásná vůně přetrvává i v ústech. Rum Eminente Reserva 7y má silnou a plnou chuť. Převládá čokoláda, karamel a tropické ovoce, ke kterým se přidává sladká vanilka, dřevité tóny a pepř. Výjimečně kulatý, chutný rum s jemnou kořenitostí, který lze díky obsahu alkoholu, který má pitnou hodnotu (41,3 % alkoholu) bez váhání doporučit i začátečníkům.

.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *