Recenze rumu Diplomatico Reserva Exclusiva

Recenze rumu Diplomatico Reserva Exclusiva

Diplomatico Reserva Exclusiva se jen tak neválí po jazyku. Rumoví nadšenci se asi všichni shodnou na tom, že chuť tohoto rumu je rozhodně něco, co si váš jazyk skutečně vychutná. S takovou chválou a renomé bylo jen otázkou času, než jsem tento rum ochutnal i já. Přiznám se, že jsem si dával docela dlouho na čas. Nakonec jsem si objednal jednu láhev a nedočkavě jsem vyhlížel pošťáka.

Na tomto místě se vám ještě k něčemu přiznám. Před zakoupením tohoto rumu jsem vlastně vyzkoušel ještě jejich levnější rum Diplomatico. Přiznávám, že Anejo, což je jejich základní rum jsem měl několikrát v baru a s přáteli na různých oslavách. Je to docela levný rum a poměrně běžně se prodává ve všemožných barech a klubech.  

Takže jsem už tak nějak věděl, že pokud se mezi výrobou Anejo a tímto slavnějším bráškou nestalo něco mocně podivného – bude to asi hodně povedené pití! Často je těžké recenzovat rum, když jste o něm četli tolik pozitivního, že nevíte, jestli se nenecháte unést vším tím humbukem kolem a dokážete být upřímní. Já to v této recenzi zkusím.

Něco málo z historie

Když už něco kupuju, tak si o tom něco načtu. A nejinak je tomu i u rumu Diplomatico. Proto vás teď trochu zahltím informacemi z historie této značky. Pokud vás historie značky nezajímá, tak klidně těchto pár odstavců přeskočte a vrhněte se rovnou na recenzi.

Historie rumové legendy Diplomatico začala ve Venezuele v roce 1959 založením lihovaru, kde se i dnes stále vyrábějí všechny rumy Diplomatico. V té době vlastnil lihovar LICORERA Unidas SA (LUSA) a hlavním akcionářem byla společnost Seagram ‚s International, která byla jednou z největších vinařských a palírenských společností na světě.

V roce 2002 byla LUSA nabídnuta k prodeji včetně aktiv, tedy i včetně lihovaru a prémiové rumové značky s názvem Diplomatico. Zpočátku se prodej zaměřoval výlučně v rámci lokálního trhu. Skupina venezuelských podnikatelů, z nichž většina měla bohaté zkušenosti v lihovarnickém průmyslu, věřila v potenciál této společnosti. Rozhodli se využít svou šanci a předložili nabídku na jeho získání. V témže roce se LUSA stala 100% venezuelské soukromou společností a přijala své současné jméno: destilérie Unidas SA (DUSA). Společnost je jedním z největších producentů rumu ve Venezuele. Je to zároveň jedna z nejprodávanějších rumových značek na světě.

Výroba rumu

Rumy Diplomático se pečlivě vyrábějí z prvotřídní cukrové třtiny a používají širokou škálu destilačních metod. To vše je kombinováno s odborností a vynikající kvalitou maestro Ronero’s (mistrů rumu) v oblasti míchání, čímž se vytváří ten nejlepší rum.

Don Juancho Nieto Melendez je postava, která inspirovala vytvoření Diplomatica. Jeho portrét je vyobrazen na etiketě výrobků značky Diplomatico.

Podle příběhů lidí z regionu, ve kterém se lihovar nachází, žil Don Juancho Nieto Melendez na konci 19. století nedaleko místa, kde se nyní nachází lihovar. Měl velkou vášeň pro zkoumání zdrojů a procesů odpovědných za mnoho lákavých chutí tradičních nápojů, zejména rumu. Také se intenzivně zajímal o jemné komplexnosti mnoha faktorů životního prostředí, které ovlivňují proces výroby rumu, jako je počasí a vlhkost tropů.

Don Juancho si ze svých častých cest v Karibiku donesl množství lahví exotických likérů a rumů. Jeho působivá sbírka nápojů se stala mezi jeho přáteli poměrně slavnou a byla známá jako „Rezerva velvyslance“, což je jasný odkaz na úroveň majitele a jeho dobrou povahu.

Jeho oddanost, know-how, rytířská čest a autentická osobnost inspirovali vytvoření Diplomatica: unikátního rumu kombinujícího nezaměnitelný charakter s neodolatelnými a jemnými aromaty.

Láhev rumu

Rum se prodává v tmavě zelené láhvi a není tak vidět, že destilát je zlatavý až tmavě hnědý.  Samotná láhev je docela elegantní, styl staré poštovní známky přináší do vaší barové skříňky něco trochu jiného.  

Láhev má pěknou korkovou zátku a občas lze tento rum sehnat s tubou, ve které můžete rum uchovávat. Čas od času bývá různě v akcích v supermarketech ale nejvíc se vyplatí jej objednat z internetu – tam jsou většinou opravdu nejnižší ceny.

Rum ve sklenici

Po nalití do sklenice má Diplomatico Reserva Exclusiva krásnou tmavou až zlatou/jantarovou barvu. Voní nádherně sladce. Cítit můžete hned ze začátku ořechy, karamel a vanilku. Dále se pak rozvinou tóny pomeranče, hroznů a rozinek s vůní čokolády.  

Chuť rumu

Při popíjení je rum velmi jemný a působí poměrně viskózně. Připomíná mi Baileys (irský krém) i Drambuie (whisky likér). Rum je příjemně sladký. Na patře ucítíte vanilku a kakao, které zanechává na chuťových pohárcích nádech dubu. Pokud si s rumem chvíli hrajete v ústech, tak můžete rozeznat také příjemné tóny pomeranče a rozinek.

Závěr je také velmi příjemný a nese se v tónech čokolády a kávy. 

Diplomatico Reserva Exclusiva skladem a navíc dnes 13.4.2024 můžete mít tento rum za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný rum za absolutně neodolatelnou cenu.

Je těžké srovnávat tento rum s jinými rumy. Ale dobře, pokusím se o to. Z hlediska sladkosti by se k němu nejlépe hodil El Dorado 12 Year Old. Ten je tak nějak podobně sladký. Ale zároveň není nijak přeslazený. Je to zkrátka moc příjemné pití.

Slovo, které se mi stále vrací, když hodnotím tento rum, je „jemnost“. Už docela dobře chápu, proč tolik recenzentů uvádí, že se jedná o vynikající rum „po večeři“ nebo na takové to „popíjení u knihy“. 

Závěr

Co mi tedy degustace rumu Diplomatico Reserva Exclusiva řekla? Že je to hodně návykové pití. Je to jemný sladký rum, který potěší jak začínající rumaře, tak zkušené milovníky rumů. Tento rum jsem si zamiloval a rozhodně jej doporučuji vyzkoušet.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *