Recenze Malibu

Recenze Malibu

Malibu měl asi každý. Sladký kokosvý likér, který se na mysliveckých plesech prodával po 20Kč za panáka neunikl asi nikomu. Tahle dobrota se dala pít samotná a nebo namixovaná s různými jinými nápoji. Je součástí nespočtu drinků a já prostě Malibu nemůžu vynechat a musím sem přispět i se svou recenzí.

Historie Malibu

Malibu vytvořili na začátku 80. let dlouholetí lídři lihovinářského průmyslu James Espey, Peter Fleck a Tom Jago, kteří mimo jiné vytvořili i takové „alkoholové trháky“, jako je Baileys Irish cream a whisky Johnnie Walker Blue Label. Recept byl převzat z rumu s kokosovou příchutí Coco Rico, který se vyráběl a prodával v Jihoafrické republice, zemi, která byla v té době ve světě na černé listině kvůli praktikám apartheidu. Espey a Jago recept upravili, vymysleli název Malibu a rum destilovali v méně kontroverzní zemi, kterou byl Barbados. Čtyři desetiletí po uvedení na trh se ho po celém světě prodá téměř 4 miliony beden ročně (nedohledal jsem, kolik bedna obsahuje láhví, takže sorry jako).

Je to rum?

Mnoho nadšenců považuje Malibu za rum. Spousta zarytých fanoušků rumu se při samotné zmínce o slovech „Malibu“ a „rum“ pohrdavě ušklíbne. Co to tedy je? Pokud nemá obsah alkoholu alespoň 37,5 %, nemůže být legálně považován za rum. Malibu s obsahem 21 % alkoholu nesplňuje tyto podmínky. Je tedy třeba posuzovat, co je to vlastně za destilát: likér na bázi rumu, nebo jak se píše na láhvi, „karibský rum s kokosovým likérem“.

Láhev

Já vlastně ani po tolika letech nemám na láhev jasný názor. Je to prostě taková klasika, kterou mám v paměti už od pradávna. Bílá láhev s výrazným logem a obrázek palem. Ve vitríně asi nebude působit nijak honosně ale tenhle likér prostě není žádná sbírková kuriozita. Je určený k okamžité spotřebě a rychlému potěšení.

Malibu ve sklenici

Barva je křišťálově čirá a je o něco viskóznější než voda, ale v podstatě by se dal přirovnat k vodě.

Vůně

Vůně je dokonalá. Ten kokos prostě cítite až za roh. Sladký kokos, ananas a banán, z nichž žádný nemusí být nutně přírodní, ale všechny jsou svým způsobem lahodné. To je prostě Malibu.

Oblíbený likér Malibu skladem a navíc dnes 14.6.2024 můžete mít tento likér za akční cenu. Využijte této nabídky a pořiďte si tento vyjímečný likér za absolutně neodolatelnou cenu.

Chuť

Sladká a viskózní, téměř sirupovitá, se sladkými tóny kokosu a tropického ovoce, stejně jako vanilky a karamelových bonbonů. V závěru lehce pikantní a ovocná, téměř bez alkoholového zaštípání na jazyku. V chuti toho moc nezůstane – je tam náznak kokosu a ananasu, ale cukr zůstává na zubech poměrně dlouho.

Závěr

Malibu není sofistikovaný nápoj určený k popíjení při dlouhém rozjímání. Je to večírek ve sklenici, něco, co můžete smíchat s kolou nebo přidat do Piña Colady a pít bez velkého přemýšlení. Ani ti nejznalejší rumoví nadšenci by pravděpodobně nedokázali určit původ rumu (stále se vyrábí na Barbadosu), ale o to vlastně nejde, že? Jde o to, abyste ho pili a dobře se u toho bavili. A to se mu daří na výbornou, protože dělá radost milionům plážových povalečů, ať už skutečných, nebo těch, kteří o to usilují. Je to prostě pití pro radost.

Naše hodnocení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *